kk13
kk14
kk15

Kinesiotaping

1973 yılından beri uygulanan bu yöntemde kullanılan bantların en büyük özelliği insan derisiyle uyumlu olmasıdır. Esnek ve gözenekli yapıya sahip olan bu bant eklem ve bağ dokuları desteklemekte olup, eklem hareketleri kısıtlamaz, fonksiyonelliğe yardımcı olur.

Bant içerisinde ilaç varmış gibi bir algı olsa da tamamen ilaçsız bir banttır. Kullanılan tekniğe göre birtakım görevlere bürünürler. Bunlar arasında en sık kullanılanı ağrı gidermek ve kasları gevşetmektir. Bunların yanı sıra verilen gerilimin değişmesi ve bandın başlangıç ve bitiş yerlerine göre; eklemde ki hareketi arttırıcı ya da kısıtlayıcı, eklemi korumaya yönelik, bir bölgedeki baskıyı almak adına ya da ödemi azaltmak için kullanılabilir.

Çok çeşit renklerde olabilen bu bantların hepsi aynı özelliği taşımaktadır. Birçoğumuz için daha önceden sporcularda karşımıza çıkmıştır. Çünkü en çok kullanım noktalarında biri sporcu rehabilitasyonudur.

Kasları kuvvetlendirmek veya sakatlanmayı önlemek adına çokça kullanılabilmektedir. Bazen bir basketbolcunun kolunu kaldırmaya yardım ederken bazen de bir futbolcunun diz stabilitesini arttırabilmektedir.

Kinesio bantlama ile ilgili birçok bilimsel araştırmalar mevcut olup; Ağrıyı azaltma, fonksiyonelliği arttırma, yaşam kalitesini arttırma ile ilgili tedaviye yardımcı önemli bir teknik olarak ortaya sunulmuştur.

Bizleri Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz