t1
t2
t3
WhatsApp Image 2022-09-25 at 00.10.21 (2)
WhatsApp Image 2022-09-25 at 00.10.21 (1)
WhatsApp Image 2022-09-25 at 00.10.21

Topuk Dikeni Nedir ve Tedavisi
.
Bireyin çok fazla kilolu olması, tabanı sert ayakkabılar kullanması, uzun süre ayakta kalmayı gerektiren işlerde çalışması ve uzun süre yürüyor olması Topuk Dikeni rahatsızlığına yol açabilir. Topuk dikeni, topuk kemiği ile taban çukuru arasında oluşan kemik benzeri kalsiyum birikintisidir. Genellikle yaklaşık 0,5 cm boyundadır. Bu yüzden her zaman çıplak gözle görülmez. Röntgen görüntülemesi ile tanıda kesinlik sağlanır.
.
Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?
Topuk önünde inflamasyon ve şişlik
Etkilenen bölgede ve çevresinde ısı artışı
Topuk altında küçük, çıplak gözle görülebilen kemik benzeri çıkıntı
Çıplak ayakla yürümeyi zorlaştıran topuk altındaki hassasiyet
Topuğun altında yanma, ağrı ve batma şikâyetleriyle ortaya çıkar.
Özellikle sabah kalktığınız anda topuğunuzda bir ağrı hissedersiniz ama bu yoğun ağrı hareket ettikçe gün içinde biraz daha hafifleyebilir.
 Uzun süreli oturmalar dsı birden ayağa kalkmalarda da yaşanabilir elbet. Yani eğer Topuk Dikeniniz varsa ilk adımların hep canınızı daha fazla yakacaktır.
.
Topuk dikeni için risk faktörleri şunları içerir: Topuk kemiğine, bağlara ve topuk yakınındaki sinirlere aşırı stres uygulayan yürüyüş özellikle sert yüzeylerde tempolu yürüyüş veya koşu
Uyumsuz veya kötü giyilmiş ayakkabılar, özellikle uygun kemer desteği olmayanlar
Aşırı kilo ve obezite
TOPUK DİKENİ VE TEDAVİ
Bol miktarda istirahat ayağa uygulanan baskıyı azaltarak etkilenen bölgedeki iltihabi durum ve ilişkili ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.
Buz tatbiki. Buz tatbiki iltihabı baskılayarak ağrı ve şişliği azaltmaya yardım eder.
Darbe emici spor ayakkabı giymek. Ayaktaki yumuşak dokulara uygulanan basıncı hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur

Bizleri Sosyal Medyada Takip Edebilirsiniz